17 Eki 2017

Tamponsuz Burun Ameliyatı

“Tamponsuz burun ameliyatı” burun ameliyat yöntemlerinden biri olarak düşünülse de burun ameliyatları sonrasında tampon kullanılmaması durumunu ifade eden bir tabirdir. Burun estetiği ameliyatlarının ya da fonksiyonel burun ameliyatlarının tamponsuz yapılması mümkündür.

Biz burun ameliyatlarını tamponsuz gerçekleştirebiliyoruz. Tamponsuz burun ameliyatlarının yapılabilmesi için gereken uzmanlığa sahip olarak ameliyat sonrası sıkıntılarınızı azaltmayı amaçlıyoruz.

Aslına bakarsanız tamponsuz burun ameliyatlarını; burun ameliyatının kapsamı ile ilgili değil; ameliyatta kullanılan yöntemle doğrudan ilişkilendirilebilirsiniz. Ameliyat sonrası burnunuza tampon konulmuyor; tampon yerleştirmek yerine burnunuzun iç bölgesi eriyen dikişlerle sabitleniyorsa yapılan ameliyatı “tamponsuz burun ameliyatı” olarak nitelendirebilirsiniz.

Burun ameliyatları sonrası tampon kullanmayarak ameliyattan sonraki hayat kalitenizi ciddi oranda arttırıyoruz. Burun ameliyatlarının içeriğini göz önünde bulundurarak ameliyatlarımızın çoğunu artık tampon kullanmadan sonlandırdığımızı belirtmek isteriz.

Eskiden burun ameliyatları sonrasında hastanın burnuna takılan tamponların çıkarılma zamanı acılı ve ağrılı olurdu. Bu nedenle hastalarda burun ameliyatlarının çok sancılı olduğuna dair bir fobi oluşmuştu. Bu gerçeği bildiğimiz için, ameliyatlarımızda tampon kullanmayarak hastalarımızda oluşan fobinin de önüne geçebiliyoruz.

 

Tamponsuz Burun Ameliyatı ile Hastalarımızın Konforunu Arttırıyoruz

Burun ameliyatları sonrası hastaların acıdan, basınçtan, baş ağrısından daha çok burun tıkanıklığı sebebiyle şikayetçi olduklarını mutlaka duymuşsunuzdur. Ameliyat sonrası kanamayı azaltmak için kullanılan burun tamponları kısmen de olsa hastaların burundan nefes almasını engelleyebiliyordu. Burundan nefes alamayınca oldukça sıkıntılı zamanlar yaşayan hastalar, sürekli ağızdan nefes aldıkları için boğaz ağrıları yaşıyorlardı; üstelik mikrop kapma olasılıkları da fazlalaşıyordu. Yemek yemeleri zorlaşan, halsiz kalan hastaların ameliyat sonrası iyileşme süresi de ister istemez uzuyordu.

Hastalarımızın burun ameliyatları sonrasında konforlarını arttırmak ve şikayetlerini azaltmak için tampon uygulamasından mümkün olduğunca kaçınıyoruz. Tamponsuz burun ameliyatı yapabilmek için burun içi dokularının hassasiyetle ele alınması; kanama olasılığının en aza indirilmesi gerekir; bu nedenle operasyonlarımız sırasında çok özenli davranıyoruz.

Burun ameliyatlarında kullanılan cerrahi tekniklerin daha az müdahaleci hale gelmesi, ameliyat sonrası süreci ciddi oranda kolaylaştırıyor. Burun içinde çok radikal değişimler gerçekleştirmemiz gerekmiyorsa tampon kullanmayarak, hastalarımızın memnuniyetini arttırıyoruz.

 

Tampon Kullanılmadan da Operasyonlarımızda Yüksek Başarı Sağlıyoruz

Septum deviasyonu olan diğer bir deyişle nazal septumunda nefes almayı zorlaştıran kıkırdak ve kemik eğrilikleri bulunan hastalarımıza uyguladığımız Septum Deviasyonu operasyonları sonrası tampon kullanılması, gereklilik olarak düşünülürdü. Burun içinde yapısal değişimlerin gerçekleşmesi, boşluk oluşması ve kanamanın artmasının önlenmesi için tampon kullanımı alternatifsiz olarak kabul edilirdi.

Bununla birlikte, burun ameliyatları sonrasında tampon kullanımı ile bağlantılı sorunların çoğalması tampon kullanılmasının da sorgulanmasına neden oldu. Tampon kullanımının her ameliyat için mutlak yararının olmadığı tespit edildi, üstelik kimi zaman; Nazal mukoza travması, aşırı göz yaşı salgılanmasına neden olan epifora, yutma zorluğu, lokal enfeksiyon, toksik şok, nefes almada zorluk ve ağrı gibi oluşumlara neden olduğu açığa çıkarıldı.

Tamponsuz burun ameliyatları ile olası sağlık sorunlarının azaltılabilmesi, burun ameliyatları sonrası tampon kullanımı da ikinci plana itti. Ancak tampon kullanılması gerekliliğini tam olarak ortadan kaldırmadı.

 

Burun Ameliyatlarında Tampon Kullanılması Gerekebilir

Tamponsuz burun ameliyatları her ne kadar hastalarımız tarafından altın standart olarak kabul edilse de tampon kullanımının gerekli olduğu durumların varlığını da inkar edemeyiz. Burun içinde yapılan radikal değişiklikler sonucunda sabitlenme gereksinimi, kan boşalması gibi sorunların önlenmesi için tampon kullanımının gerekli olduğu zamanlarla da karşılaşmaktayız.

Neyse ki, burun tamponları zaman içerisinde gelişti ve yarattığı sorunlar azaltıldı.  Böylece; hastalarımızın rahat etmesini sağlayan yeni burun tamponları ile tampon kullanmamız gereken ameliyatlar sonrasında dahi konforlarını arttırabiliyoruz.

 

Devir Değişti, Tamponlar da İyileştirildi…

Birinci önceliğimiz hastalarımızın ameliyat sonrası sağlık durumlarının hızlıca iyileşmesini sağlayabilmektir. Hastalarımızın rahat nefes alması ya da hayallerindeki burunlara sahip olabilmeleri için yaptığımız ameliyatlar sırasında gerekirse tampon kullanabiliriz. Fakat kullandığımız burun tamponları, silikondur ve ortalarındaki delikler sebebiyle hastalarımızın ameliyat sonrasında nefes almalarını engellemezler. Üstelik korku yaratan tamponlar gibi, burun içine yapışmazlar; doğal olarak çıkarılmaları sırasında hastalarımızın canını yakmazlar.

Tamponsuz burun ameliyatlarımızda ya da tampon kullanmamız gereken durumlarda hastalarımızın ameliyat sonrası süreci daha rahat geçirmelerini sağlıyoruz. Etkili müdahalelerimiz ve gerekli yöntemi seçmemiz sayesinde hastalarımız kısa sürede iyileşiyor ve İyileşme sürecinde eskiden yaşanan sıkıntıları deneyimlemek zorunda kalmıyorlar.

Tamponsuz Burun Ameliyatı
0 Kullanıcı (0 oy)
Değerlendirme
İnsanlar neler söylüyor Sizde Oy verin
Sıralama:

İlk yorumu yapan siz olun.

User Avatar
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Sizde Oy verin

ArabicChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish
× Bizimle İletişime Geç