21 Eki 2017

Fonksiyonel Burun Ameliyatı Nedir?

Burnun genel yüz hatlarıyla uyumlu olmasının önemi, kişinin ifadesini değiştirecek konumda bulunması ve bu organa yüklenen kozmetik anlam burun estetiği ameliyatlarının önemini arttırmaktadır. Burun ameliyatları denilince akla ilk gelen estetik ameliyatlar olsa da, burun fonksiyonlarını düzelterek kişilerin hayat kalitesini arttıran burun ameliyatları da en az estetik burun ameliyatları kadar yaygındır.

Fonksiyonel ve kozmetik cerrahi arasında bazı temel farklılıklar olsa da; aslına bakılırsa aralarındaki farkın oldukça bulanık olduğu söylenebilir. İyi bir burun estetiği ameliyatı diğer bir deyişle başarılı bir rinoplasti ya da septorinoplasti sonrasında hastaların hem görünümünü değişir hem de nazal septumu sorunları giderilerek rahat nefes almaları sağlanır.

Fonksiyonel burun ameliyatlarını kozmetik cerrahiden ayrı tutarak tanımlamak gerekirse; fonksiyonel rinoplasti sırasında burnun dış görünümünde bir değişiklik yaratılmaz; burun içerisinde nefes alma problemlerine yol açan kıkırdak ve kemik eğrilikleri ortadan kaldırılır.

Amaç estetik olarak doğal ve güzel bir burun yaratmak değil; hastaların sağlıklı bir şekilde nefes alabilmelerini sağlamaktır. Septum Deviasyonu sorunu yaşayan kişilere yapılan septoplasti; fonksiyonel burun ameliyatı sınıfında yer almaktadır.

 

Doğal Fonksiyonel Burun Estetiği

Hastalar kimi zaman yalnızca burunlarının şeklini değiştirmek için estetik burun ameliyatı olmak isterler. Kimi zaman solunum problemleri yaşamaları onları fonksiyonel burun ameliyatları çözümünü denemeye yönlendirir.

Kimi zaman ise solunum problemi olan kişiler aynı zamanda burunlarının şekillerini değiştirmek isterler. Burunlarının işlevselliğini arttırmak  ancak aynı zamanda şekillerini de iyileştirmek isteyen kişiler fonksiyonel burun estetiği operasyonlarını tercih ederler.

Fonksiyonel burun estetiği ameliyatlarının temel amacı burnu hem görsel hem de işlevsel olarak iyileştirmek olduğu için son dönemde fonksiyonel burun estetiği ameliyatları giderek ön plana çıkmaktadır. Rinoplasti ve Septorinoplasti fonksiyonel burun estetiği ameliyatları sınıfında yer almaktadır.

Burnun yüzde ilk dikkat çeken organ olması, yüz ifadesini değiştirip kişiler hakkında edinilen ilk izlenimi şekillendirecek gücü barındırması bu ameliyatların önemini de arttırmaktadır. Fonksiyonel burun estetiği ameliyatları yaptırmayı düşünen kişilerin bu ameliyatla ilgili gerçekçi beklentiler içerisinde bulunması gerekir. Öncelikle mükemmel burun talebi ile gelinmemesi gerektiğinin altını çizmek istiyoruz.

Çünkü herkese yakışacak, kalemle çizilmiş kadar muntazam bir burun şekli bulunmaz. Üstelik yapılan operasyonlara kişilerin cilt yapılarının verdikleri reaksiyonların da farklı olabileceği gerçeği de yadsınmamalıdır. Yapılması gereken; kişiye en çok yakışacak, yüz ifadesine uyum sağlayacak ve yüzünde orantılı olacak bir burun elde edilmesi için çaba harcanmasıdır. Anatomiye ters bir şekilde yapılan ameliyatların uzun vadeli ciddi komplikasyonlara neden olma ihtimali yüksektir.

 

Fonksiyonel Burun Ameliyatı Faydaları

Fonksiyonel burun ameliyatlarının yapılma sebebi kişilerin sağlıklı solunum yapabilmesini sağlamaktır. Nazal septumdaki kemik ve kıkırdakların eğrilikleri, burun ve geniz tümörleri ve polipler her iki burun deliğinden de yeterli hava akışının sağlanmasına engel olmaktadır. Fonksiyonel burun ameliyatlarının faydalarını detaylı olarak incelemek gerekirse, bu ameliyatların sonrasında hastaların;

 • Uyku kalitelerinin arttığı,
 • Daha iyi nefes alabildikleri
 • Horlamalarının azaldığı,
 • Ağız kuruluklarının ve enfeksiyonlarının sona erdiği bilinmektedir.

Fonksiyonel burun estetiği ameliyatlarında; fonksiyonel burun ameliyatının tüm faydaları ile birlikte burun şeklinde de değişmeler yaşanır. Hastalar hem nefes alırken yaşadıkları problemlerden kurtulur hem de burunları yüzlerine daha uyumlu hale gelmiş olur. Diğer bir deyişle fonksiyonel burun estetiği ameliyatlarının hastalara sağladığı fiziksel ve psikolojik faydalar bulunmaktadır.

 

Fonksiyonel Burun Estetiği Kimlere Yapılabilir?

Fonksiyonel burun estetiği ameliyatlarının yapılabilmesi için hastaların nazal septumunda nefes almayı zorlaştıran engellerin olması ve aynı zamanda hastaların burun şekillerini değiştirmeyi istemeleri gerekmektedir. Nadir de olsa kimi zaman burun septumundaki sorunların giderilmesiyle burun şeklinin de değişebileceği unutulmamalıdır.

Fonksiyonel burun estetiği için uygun kabul edilen kişiler;

 • Doğumdan gelen burun sorunları olanlar,
 • Burun delikleri daralanlar, çökenler ya da aşırı büyüyenler,
 • Nazal septumundaki kıkırdak ve kemiklerde darbe sonucu hasar oluşanlar ve aynı zamanda;
 • Burunlarının şeklinden memnun olmayan ve burunlarının yüzlerine en çok yakışacak şekilde yeniden yapılandırılmasını isteyenlerdir.

Kısacası; fonksiyonel burun ameliyatlarından farklı olarak fonksiyonel burun estetiği yaptıracak kişilerin nefes alma sorunlarının varlığı haricinde, bir de burunlarının görünümünden memnun olmamaları şartı aranmaktadır. Rinoplasti ve Septorinoplasti gibi fonksiyonel burun estetiği ameliyatları arasında yer alan operasyonlar burunlarda hem anatomik hem de fiziksel değişime yol açarlar.

Fonksiyonel Burun Ameliyatının Zararı Var mı?

Fonksiyonel burun ameliyatı olan hastalar üzerinde yapılan incelemeler sonucunda; operasyon sonrası ciddi bir sorun yaşanmadığı ve hastaların daha iyi nefes almaya başlayıp, hayat kalitelerinin arttığı tespit edilmiştir.

Ancak bu operasyonların cerrahi nitelikte olması tüm operasyonlar gibi bazı komplikasyonlara yol açabileceği gerçeğini de beraberinde getirmektedir. Fonksiyonel burun ameliyatlarının spesifik bir zararı olmadığı için risklerine odaklanmak daha yerinde olacaktır.

Fonksiyonel burun ameliyatı sonrasında;

 • Anesteziye bağlı komplikasyonlar,
 • Kanamalar,
 • Burunda şekil değişmesi,
 • Revizyon rinoplasti ihtiyacının belirmesi,
 • Burun tıkanıklığının artması,
 • Nazal septum perforasyonu (burun boşluğunu iki eşit parçaya bölen nazal septumda delik olması),
 • Koku hücrelerinin zarar görmesi ve
 • Kronik burun kuruluğu gibi şikayetler oluşabilir.

Fonksiyonel Burun Ameliyatı Sonrası Burun Ucu Düşer mi?

Fonksiyonel burun ameliyatı ya da fonksiyonel burun estetiği ameliyatı yaptırmak isteyen kişilerin en büyük soru işaretleri ameliyat sonrası burun ucunda düşme olup olmayacağı ile ilgilidir. Geçmişte bu tarz olumsuzlukların yaşanması ister istemez burun ameliyatı yaptırmak isteyen kişileri tedirgin etmektedir. Ancak gelişen teknoloji ve ameliyat tekniklerindeki yenilikler burun ameliyatları sonrasında burun ucu düşme olasılığını ortadan kaldırmaktadır.

Gerek ameliyat öncesi detaylı görüntüleme tekniklerinin kullanılması, gerekse burnun anatomisine hakim cerrahların deneyimleri bu sorunu ortadan kaldırmaktadır. Burun şekli ameliyat sonrasında değişebilir, evet; fakat bu öngörülebilen bir sorundur.

Ameliyat sonrasında burun anatomisine hakim olan uzmanlar, meydana gelebilecek değişimleri önceden öngörebilirler. Bu öngörü neticesinde ise burun ucu düşme sorununu engellemek üzere burun yapısı ameliyat sırasında desteklenebilir. Kullanılan cerrahi tekniklerin radikal müdahalelerde bulunma gereksinimini azaltması da bu problemin görülme sıklığını minimize etmektedir.

Fonksiyonel Burun Ameliyatları Sonrası İyileşme Süreci

Fonksiyonel burun ameliyatlarından sonraki ilk birkaç saat içerisinde hastalar eve dönebilirler. Taburcu olmaları için anestezi etkisinin geçmesi ve doktorların hastayı muayene etmeleri gerekmektedir. Ameliyat genel anestezi verilerek yapılmışsa, ameliyattan sonraki ilk 4 saat içerisinde hasta ağız yoluyla beslenmemelidir.

Ameliyattan sonraki 7-10 gün arası süreçte hasta genel olarak iyileşmiş sayılır. Fakat bu süreçte ağırlık kaldırmaması, mümkünse seyahat etmemesi, darbelerden korunması ve burnunu zorlayacak herhangi bir hareketten kaçınması gerekir.

Ameliyattan 3 hafta sonra kişi günlük hayatına dikkati elden bırakmadan, yavaş yavaş dönebilir. Burnunda kanaması yoksa denize girebilir, koşabilir ve uygun olmak kaydıyla ağırlık kaldırabilir. 


Ameliyat Sonrası Yapılması Gerekenler

Fonksiyonel burun ameliyatları ve fonksiyonel burun estetiği ameliyatları sırasında daha az müdahaleci cerrahi tekniklerin kullanılması iyileşme sürecini kısaltmaktadır. Aynı zamanda cerrahların uzmanlığı ve deneyimi doğrultusunda iyileşme sürecinin normale göre daha hızlı gerçekleştiği de bilinmektedir.

Beklenmedik bir komplikasyon meydana gelmediği takdirde hastalar ameliyat oldukları gün evlerine dönebilirler. Doktorların ameliyat sonrası direktiflerine uyulması durumunda hastalar kısa zamanda kendilerini toparlarlar.

Ameliyat sonrası iyileşme dönemini kısaltmak için birkaç haftalığına hastanın fiziksel aktivitelerini kısıtlaması gerekir. Kan basıncını arttırmaması ve olası şişmeleri önlenmesi için yüksek tempolu egzersizlerden kaçınmalıdır. Aksi takdirde kanama gerçekleşebilir.

Ameliyat sonrası 2 aylık dönemde dalış yapılmaması, güneş koruyucusu sürülmeden dışarı çıkılmaması da önemle vurgulanan unsurlar içinde yer almaktadır.

Burun Ameliyatlarında Yaş Sınırlaması

Fonksiyonel ya da estetik amaçlı yapılan burun ameliyatlarında yaş sınırını belirleyen temel faktör burun ameliyatı gereksiniminin ne denli acil olduğu ile doğrudan bağlantılıdır. Genel olarak kıkırdak ve kemik gelişimi kadınlarda 17 yaşında, erkeklerde ise 18 yaşında tamamlandığı için bu yaşlar burun ameliyatları için sınır kabul edilir.

Fakat bu yaş sınırının göz ardı edildiği bazı durumlar da vardır;

 • Kişilerde nefes alma problemi ciddi bir sorun yaratıyorsa,
 • Kişinin görüntüsü sebebiyle psikolojik sorunları arttıysa ve hayat kalitesi ciddi oranda etkileniyorsa,
 • Doğuştan gelen sorunlar sebebiyle burun işlevlerinde kayıpların fazlalaşması söz konusu ise ya da,
 • Yapılacak operasyon sırasında kemik ve kıkırdak yapısı zarar görmeyecekse ameliyat için gerekli yaş sınırı uzmanların izniyle genişletilebilir.
Fonksiyonel Burun Ameliyatı Nedir?
0 Kullanıcı (0 oy)
Değerlendirme
İnsanlar neler söylüyor Sizde Oy verin
Sıralama:

İlk yorumu yapan siz olun.

User Avatar
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Sizde Oy verin