31 Eki 2018

Erkeklerde Burun Estetiği

Burun estetiği operasyonları erkekler arasında hızla yayılıyor. O kadar hızlı bir artış var ki neredeyse kadınlar kadar erkekler de burun estetiği operasyonlarına başvuruyor! Son iki sene içerisinde erkek burun estetiği operasyonları dünya genelinde artmış durumda. Erkeklerin de görünüşlerine önem vermeye başlaması, günümüz iş dünyasının gereklilikleri ve elbette sosyal medyanın itici gücü başta burun estetiği olmak üzere tüm estetik operasyonlara karşı önyargıları yıkıp geçiyor.

Erkekler daha iyi görünmek, daha rahat nefes alabilmek ve kendilerini daha iyi hissetmek için burun estetiği operasyonları yaptırırlar. Kimi zaman burunlarına aldıkları darbeler sonucunda da burunlarını yeniden yapılandırma ihtiyacı hissederler. Hastalarımızın talepleri doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz burun estetiği operasyonlarında her zaman iki önemli amaca ulaşmayı hedefleriz.

İlk amacımız hastalarımızın estetik operasyon sonrasında sağlıklı bir şekilde nefes almalarıdır. Burnun fonksiyonlarını iyileştirmek ve burun tıkanıklıklarını gidermek için burun septumunda nefes almayı engelleyen doku veya kemiklere müdahale ederiz. Diğer bir amacımız da hastalarımızın görünümlerini iyileştiren; doğal ve yüz hatlarıyla uyum içerisinde olacak şekilde burunlarını şekillendirmektir.

Erkek burun estetiği operasyonlarımızın öncesi de en az operasyon anı kadar önemli bir süreçtir. Hastalarımızın beklentilerini, hayal ettikleri burun şeklini, mesleklerini, nasıl bir imajları olduğunu, yaşam tarzlarını öğrenmeden kendilerini memnun edecek burun şeklini planlamak oldukça zordur.

Bu nedenle erkek burun estetiği operasyonlarından önce hastalarımızla detaylı görüşmeler yaparız ve yüz analizleri sonuçları doğrultusunda kurgulanan burun şeklini bilgisayarlı görüntüleme yöntemleri ile üç boyutlu olarak kendilerine gösteririz.

Burun şeklinin operasyon sonrasında nasıl olacağı erkekleri gergin bir bekleyişe sokar. Burunları ya çok kavisli olursa, ya gereğinden fazla küçülürse ya da onların ifadesini yumuşatıp otoritelerini zayıflatıcı bir etki yaratırsa diye endişelenirler. Bu kaygıların giderilmesi için hastalarımıza operasyon sonrası görünümlerini dijital ortamda gösteririz.

Erkek burun estetiği operasyonlarımızda, yüz ifadesinin maskülenliği korunacak şekilde burnu; yüzün geri kalanıyla uyumlu hale getiririz. Yüz şeklini, kaşların yapısını, burun ve dudak arasındaki mesafeyi ve elmacık kemiklerinin yapısını değerlendirerek yüzün ahengini arttıracak şekilde burnu yeniden şekillendiririz.

Kimi zaman burnun sadece küçük bir alanında değişim yapmamız gerekirken kimi zaman hastalarımızın ihtiyacı doğrultusunda burnun şeklini kapsamlı bir şekilde değiştiririz. Hastalarımıza özel olarak kurguladığımız burun estetiği operasyonlarımızda açık ya da kapalı ameliyat tekniğini kullanabiliriz. Hangi ameliyat tekniğini kullanacağımız burun şeklinde yapacağımız değişimin kapsamına ve burun içi yapısının gereksinimleri doğrultusunda değişiklik gösterebilir.

Kadınların güzellik algısının sürekli değişmesi ideal burun şekli kavramını farklılaştırsa da erkek burnunun ideallik kriterleri neredeyse hiç değişikliğe uğramamıştır. Rönesans döneminden beri otoriteyi temsil eden burunlar yakışıklılık kavramıyla özdeşleşmiş haldedir. Dudak ile burun arasındaki açıdan, burun sırtının düzlüğüne kadar erkek burnunda aranan özellikler aynı kalmıştır. Bu nedenle toplumsal olarak ideal erkek burnu algımızla ideal kadın burnu algımız oldukça farklıdır. Erkek hastalarımız burun estetiği talepleriyle geldikleri zaman kendilerini en rahat hissedebilecekleri, imajlarını doğru yansıtacakları, aynaya baktıklarında memnun olup özgüvenlerini arttıracak bir burun şekli belirlemekteyiz.

Erkek Burun Estetiği Sonrası İyileşme Dönemi

Erkeklerin cildi kadınlara göre daha yağlı ve kalındır. Daha fazla kan akışı sağlandığı için erkeklerde burun estetiği operasyonları sonrası şişkinliğin geçme süresi kadınlara göre biraz daha fazla olabilir. Açık ya da kapalı burun estetiği ameliyatlarımız sonrasında erkek hastalarımız nefes almalarının kolaylaştığını hemen hissederler. Burun ameliyatlarında tampon kullanmadığımız için operasyon sonrası şikayetleri engelleyebiliyoruz. Burun içinde eriyen dikişlerle ya da nefes almayı etkilemeyen silikon tamponlarla hastalarımızın hayat konforunu arttırıyoruz.

Tam iyileşme gerçekleşince hastalarımız yeni burunlarının keyfini çıkarabiliyor. Hem daha iyi görünmelerini sağlayan hem de estetik yapılmış izlenimi yaratmayacak derecede doğal burunları ile aynaya her baktıklarında özgüvenlerini tazeleyebiliyorlar.