Fonksiyonel Burun Ameliyatları ile Burun Tıkanıklığına Son!

16 Kas 2018

Fonksiyonel Burun Ameliyatları ile Burun Tıkanıklığına Son!

Nefes alırken zorlanıyorsanız ve burun tıkanıklığı sorunundan şikâyetçiyseniz burnunuzun içindeki yapılarda fiziksel sorunlarınız olabilir.

Zaman içerisinde uyku kalitenizden günlük hayatınıza kadar birçok alanda zorluk yaşamanıza neden olan burun tıkanıkları fonksiyonel burun ameliyatları olarak bilinen “burun tıkanıklığı ameliyatları” ile geçirilebilir. Teknolojik gelişmelerin ve yeni cerrahi tekniklerin ışığında kronik burun tıkanıklığı şikâyeti ile bize başvuran hastalarımızın sorunlarını belirledikten sonra en uygun tedavi seçeneğini uygulamaktayız.

Burun tıkanıklığı ile bize başvuran hastalarımızın sorunlarını üç temel başlıkta inceleyebiliriz. En sık görülen sorun septum deviasyonu ve burun etlerinin solunumu engelleyecek denli büyümesi sonucu yaşanan sıkıntılardır. Kronik sinüzit hastalığı olan hastalarımız da burun tıkanıklığı problemlerinden mustariptir. Burun tıkanıklığına yol açan faktörü belirledikten sonra uzmanlığımız ve deneyimimizle hastalarımıza burun tıkanıklığı ameliyatları uygulamaktayız.

 

Septum Deviasyonu Ameliyatları Sonrası Hayat Kaliteniz Yükselir

Burun septumu; burnu iki eşit bölüme ayıran ve burun delikleri arasında bulunan duvardır. Burnu desteklemekle ve hava akımını yönlendirmekle sorumlu olan bu yapıda kemikler ve kıkırdaklar bulunur. Bazı hastalarımızda burun septumunda yer alan kemik ve kıkırdaklarda doğuştan anatomik bozukluklar bulunur ya da alınan travmalar sonrası eğrilikler oluşur.

Bu nedenle hava akışı verimli bir şekilde sağlanamaz; diğer bir deyişle nazal septum işlevini tam randımanlı olarak yerine getiremez. Solunum düzenlenmesi adına hastalarımıza açık ya da kapalı yöntemle septum deviasyonu ameliyatı yani “septoplasti” gerçekleştirerek sorunlarına çözüm üretiriz. Ameliyatı açık ya da kapalı olarak uygulamaya burun içi eğriliklerinin kapsamı doğrultusunda karar veririz.

Nazal septumda radikal eğrilikler varsa açık; minimal eğrilikler varsa kapalı septoplasti uygularız. Gerçekleştirdiğimiz tüm fonksiyonel burun ameliyatlarında olduğu gibi septoplasti sonrasında da burun şeklini değiştirmeyi hedeflemeyiz. Eğrilikler ya da kemik uzantıları çok büyükse aynı zamanda estetik müdahaleyi de içeren “septorinoplasti” operasyonlarına başvururuz.

 

Burun Eti Ameliyatları ile Dakikalar İçerisinde Solunum Fonksiyonlarını Düzeltiyoruz

Burun tıkanıklığına neden olan diğer bir faktör de burun etlerinin büyümesidir. Burun etleri büyüyünce hava yolunu tıkar ve hastalarımızın burun tıkanıklığı sorunu yaşamasına neden olur. Radyo frekans uygulamaları sayesinde hastalarımızın burun etlerini hassas bir şekilde küçültüyoruz. Yaklaşık 5-10 dakika süren bu işlem sonrası günlük hayatlarına dönebiliyorlar.

Burun tıkanıklığını ortadan kaldırmayı amaçlayarak gerçekleştirdiğimiz diğer bir operasyon da endoskopik sinüs cerrahisidir. Bu operasyonlarımızda kronikleşmiş sinüs iltihaplarını ve sinüs yollarını tıkayan yapısal unsurları endoskopik yöntemle ortadan kaldırıyoruz. Şiddetli baş ağrısı ve burun tıkanıklığı sorunları yaşayan hastalarımız operasyonlarımızın ardından rahat solunum yapabildikleri gibi aynı zamanda sinüs iltihapları nedeniyle çektikleri baş ağrılarından da kurtulabiliyorlar.

 

Burun Tıkanıklığı Kaderiniz Değil!

Burun tıkanıklığının yaşı da cinsiyeti de yoktur. Zaman zaman geçici süreliğine hepimiz burun tıkanıklığı sorunu yaşayabiliriz ancak bu sorunun sürekli hale gelmesi hayatımızı olumsuz yönde etkiler.

Burun tıkandığı zaman sağlıklı solunum yapamayız; yeterince oksijen alamaz aynı şekilde solunum sonucu açığa çıkan karbondioksiti bünyemizden tam anlamıyla atamayız. Kanımızdaki oksijen miktarı azalır ki maalesef bunun sonucunda başta kalp olmak üzere tüm organlarımız etkilenir.

Yeterince oksijen alamadığımızda kronik yorgunluk ve halsizlikle karşılaşırız. Hem okulda, hem işte verimimiz azalır. Sosyal ve özel yaşantımız da bu sorundan etkilenir, geceleri horlamaya başlarız. Uyku kalitemiz düşer ve inanın bu yaşantımızı A’dan Z’ye zorlaştırır.

Tüm hastalarımıza belirttiğimiz gibi “burun tıkanıklığı” deyip geçilmemesi gerekir. Altında yatan nedenler araştırmalı ve gerektiği takdirde ameliyat olunmalıdır. Gelişmiş cerrahi tekniklerle artık ameliyat sonrası iyileşme süreci giderek kısalmaktadır; uzmanlığımız da işin içine girince hastalarımızın konforu hızlı bir şekilde artmaktadır.

ArabicChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish
× Bizimle İletişime Geç