Fonksiyonel Burun Ameliyatları

Yazı Başlıkları

Fonksiyonel Burun Ameliyatları

Burnunuzdan nefes almakta zorlanıyorsanız ve özellikle geceleri ağızdan nefes almak zorunda kalıyorsanız burnunuzun içinde nefes almanızı zorlaştıran farklı yapısal sorunların olduğunu düşünebilirsiniz. Ertelediğiniz ve kimi zaman önemsemediğiniz bu problemler giderek uyku kalitenizi azaltarak gün içerisindeki faaliyetlerinizi kısıtlar hale gelebilir.

İleri safhalarda horlama şikayetleriniz artar, burundan nefes alamadığınız için ağız kurulukları başlar ve en önemlisi uyku bozuklukları boy gösterebilir. Bu gibi bir şikayetiniz varsa fonksiyonel burun ameliyatları tek çözümünüz olabilir.

“Fonksiyonel burun ameliyatları nedir?” sorusunun oldukça basit bir yanıtı vardır. Kişi burnundan nefes alamıyorsa ve solunum şikayetleri varsa, bu sorunları giderebilmek için yapılan ameliyatları “fonksiyonel burun ameliyatları” olarak tanımlarız. Fonksiyonel burun ameliyatlarını; solunuma engel olan soruna göre farklı tekniklerle uyguluyoruz. Böylece hastalarımızın sorununa en etkili çözümü sunup günlük yaşantısına hızlı bir şekilde dönmesini sağlıyoruz.

Solunum problemleriniz varsa ve fonksiyonel burun ameliyatı olmanız gerekiyorsa; burnunuzun şekli değişmeyecektir! Bazı hastalarımız, fonksiyonel burun ameliyatları sonrasında burun şekilleriyle ilgili endişe duyabiliyorlar, ancak bu endişelerin temelsiz olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Fonksiyonel burun ameliyatları burnun şeklini etkilemez; sadece burun tıkanıklığı sebebiyle yaşanan solunum problemlerini ortadan kaldırarak hayal kalitenizi arttırırlar. Burnun görünümünü değil, işlevini iyileştiren bu ameliyatlar ile burun tıkanıklığı sorunlarını tamamen düzeltebiliyoruz.

 

Burun Tıkanıklığı Sebepleri

Burun tıkanıklığı sorunlarını neredeyse hepimiz yaşamışızdır. Soğuk algınlığı yaşadığımız zamanlarda birkaç gün içerisinde kolaylıkla atlattığımız ve üzerinde durmadığımız bu sorun; bazı durumlarda kronikleşebilir. Burun tıkanıklığını kronik hale getiren sorunların çözülmesi için fonksiyonel burun ameliyatlarına başvurulması gerekmektedir. Az önce de belirttiğimiz gibi fonksiyonel burun ameliyatları burun tıkanıklığına neden olan faktörlere göre çeşitlenebilmektedir. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için burun tıkanıklık sebebini ve giderilmesi için başvurduğumuz fonksiyonel burun ameliyatlarını birlikte ele alacağız.

 

Burun Septumundaki Eğrilikler Burun Tıkanıklığına Neden Olur.

Burun içerisinde doğuştan ya da sonradan meydana gelen yapısal değişimler burun tıkanıklığına neden olur. Burun tıkanıklığı şikayetiyle bize başvuran hastalarımızda kimi zaman genetik faktörlerin etkisiyle, kimi zaman doğum sırasında gelişen komplikasyonlar nedeniyle, kimi zaman ise yüz ve burunlarına gelen darbeler sonrasında; burun septumunda kıkırdak ve kemik eğriliği oluşumunu gözlemliyoruz. Eğrilik nefes almak için ciddi bir engel teşkil ediyorsa, hastalarımızın sorunlarını “Septum Deviasyonu” ameliyatı ile çözüyoruz.

 

Septum Deviasyonu Ameliyatı (Septoplasti)

Burun deliklerini birbirinden ayıran ve iki eşit hava kanalını oluşturan burun orta duvarındaki kemik ve kıkırdaklarda eğrilik oluşmuşsa; bu eğrilikler kişilerin sağlıklı sorunum yapmasını engelliyorsa bu problem “septum deviasyonu” olarak tanımlanabilir.

Burun içindeki kıkırdak ve kemik eğrilikleri ile çok sık karşılaşıyoruz. Bazı eğrilikler çok hafif olduğu için cerrahi operasyona başvurmamız gerekmiyor. Ancak bazı hastalarımızın burun içindeki kıkırdak ve kemikler gereğinden fazla çarpık olabiliyor. Bunun neticesinde ise hastalarımız sağlıklı nefes alamıyor. Bu gibi bir durumda Septum Deviasyonu ameliyatları ile hastalarımızın hayat kalitelerini arttırıyoruz. Bu operasyon ile solunuma engel olan eğrilikleri düzenliyoruz. Açık ya da kapalı olarak gerçekleştirdiğimiz septum deviasyonu ameliyatlarını tamponsuz da sonuçlandırabiliyoruz.

 

Septum Deviasyonu Belirtileri Nelerdir?

  • Burun kanamaları,
  • Nefes almanın zorlaşması,
  • Horlama ve uyku kalitesinin azalması,
  • Koku almada azalma,
  • Burun deliklerinin hizasında farklılık,
  • Baş ağrıları,
  • Geniz akıntısı, ağız kokusu ve ağızda kuruluk oluşması.

Bu sorunlardan siz de şikayetçiyseniz, sağlıklı solunum yapabilmek için bize başvurabilirsiniz. Detaylı incelemeler sonucunda solunum probleminizi düzeltmeye yönelik gerçekleştirdiğimiz septum deviasyonu ameliyatları ile kısa sürede sağlığınıza kavuşmanızı sağlıyoruz.

 

Sinüs Enfeksiyonları ve Kronik Sinüzit Hastalıkları Burun Tıkanıklığına Neden Olur.

Yüz kemikleri içerisine yerleşen ve burun boşluğu çevresinde bulunan sinüsler farklı nedenlerle tıkanarak solunumu engeller hale gelebilirler. Sinüslerin iltihaplanması sinüzit olarak bilinir ve sinüzit hastalığına yakalanmışsanız bu hastalığın hayat kalitesini ne denli düşürdüğünü deneyimlemişsinizdir.

Sinüzit bazı zamanlarda kısa sürede ilaç kullanılmasa bile geçer. Ancak hastanın şansı her zaman bu kadar yaver gitmez… Sinüzit kronikleşirse nefes almak zorlaşır, burundan genze akıntı olur, diş ağrısı oluşur, burunda iltihaplı akıntı meydana gelir, yüzde şişkinlik hissedilir; diğer bir deyişle sinüzit her an varlığını hissettirmeye ve hastalarımızı rahatsız etmeye başlar.

Kronik sinüzit rahatsızlığından kurtulmak isterseniz, sinüzit ameliyatları tek çareniz olarak ortaya çıkar. İlaç tedavisi işe yaramaz ve durumunuzda bir düzelme görülmezse bu ameliyatlar tamamen iyileşmeniz için son ama tek çarenize dönüşür. Sinüzit ameliyatları kulağa korkutucu gelebilir; ama endişelenmenize gerek yoktur. İlerleyen cerrahi teknikler ve uzmanlığımızı birleştirerek acısız ve ağrısız bir tedavi seçeneği sunuyoruz.

 

Endoskopik Sinüs Cerrahisi

Burun ve sinüslerde uzun sürekli ve sürekli iltihap bulunması olarak bilenen kronik sinüzit hastalığı kişilerin hayat kalitesini azaltan ve solunum problemlerine yol açan hastalıklar arasında bulunur. Sinüzit hastalığınız varsa ve hastalığınız ilaç kullanımı ile iyileşebiliyorsa cerrahi müdahaleye gerek duymayabilirsiniz. Ancak bazı kişiler ne kadar ilaç kullanırlarsa kullansınlar bu hastalıktan kurtulamıyorlar. Bu gibi bir durumda ise endoskopik sinüs cerrahisi son çareleri haline geliyor.

Endoskopik sinüs cerrahisi operasyonlarında sinüslerin doğal drenaj yollarını açarak fonksiyonlarını yerine getirmelerini sağlıyoruz. Kronik sinüzit hastalarımızın sinüsleri daralıyor; burun salgıları sinüslerde sıkışıyor ve bunun sonucunda ise enfeksiyon başlıyor.

Endoskopik sinüs cerrahisi operasyonunu gerçekleştirmekteki amacımız; sinüs drenaj yollarını bloke eden ince kemik ve mukoza membranlarını dikkatli bir şekilde çıkararak solunumu rahatlatmaktır. Bu operasyonlar sırasında küçük fiber optik teleskoplar yardımıyla burun içinden sinüslere müdahale ediyoruz. Operasyon sonucunda hastalarımız kalıcı olarak kronik sinüzit hastalıklarından kurtulabiliyorlar.

 

Burun Eti Büyümesi Burun Tıkanıklığına Neden Olur.

Burun tıkanıklığına yol açan birçok faktör bulunsa da burun eti büyümesi şüphesiz hastalarımızda en yaygın gözlemlediğimiz burun tıkanıklık nedeni olarak ön plana çıkıyor. Burun eti büyümesi hafife alınan bir sorun olarak düşünülür; ancak çoğunlukla cerrahi müdahale olmadan hastanın solunumu düzelmez.

“Konka” olarak da duyabileceğiniz burun etleri sağlıklı solunum için önemli yapıtaşları arasında yer alır. Solunan havanın nemlendirilmesi, ısıtılması ve temizlenmesinden sorumlu olan burun etleri kronik sinüzit, sürekli toza maruz kalmak, bilinçsiz burun damlası kullanmak, alerjik nezle ve burun septumunda yapısal değişikliklerin oluşması gibi nedenlerle büyüyebilir.

Bu büyüme gereğinden fazla olursa, nefes alınması çok zorlaşabilir. Burun tıkanıklığı şikayetiyle bize başvuran hastalarımızın tetkiklerini detaylı bir şekilde yapıp öncelikle cerrahi müdahalede bulunmadan şikayetlerini geçirmeye çalışırız. Ancak geleneksel tedavi yöntemleri sonuçsuz kalırsa burun eti ameliyatları yaparak hastalarımızın konforunu arttırırız.

 

Burun Eti (Konka) Ameliyatları

Burun etlerinin solunumu tıkayacak ölçüde büyüdüğü durumlarda boyutlarını küçültülmesi için gerçekleştirdiğimiz ameliyatlara “burun eti ameliyatları” diyoruz. Bu ameliyatlar sırasında burun etlerini tamamen almıyoruz; fonksiyonlarının önemi nedeniyle sadece solunumu engellemeyecek boyutlara gelmeleri için küçültüyoruz. “Konka Hipertrofisi” olarak da adlandırdığımız burun eti büyümeleri için mukozaya hasar vermeden farklı teknikler kullanıyoruz. Burun içi radyo frekans uygulaması ile hastalarımızı en etkin şekilde tedavi edebiliyoruz.

 

Radyo Frekans Uygulamaları ile Konka Küçültülmesi

Konka küçültülmesi için radyo frekans uygulamalarından yararlanarak doku hacmini hassas bir şekilde küçültebiliyoruz. Hedeflediğimiz bölgeye müdahale edebildiğimiz için çevre dokulara zarar vermeden hızlı ve acısız bir şekilde tedavi sürecini sonlandırabiliyoruz. 5 – 10 dakika gibi kısa sürede tamamladığımız bu operasyon sonrası kanama olasılığı görülmez ve tampon kullanılmasına da gerek kalmaz.

Hastalarımız hızlı bir şekilde günlük hayatlarına dönebilirler ve nefes sorunlarının ortadan kalktığını operasyondan sonra fark etmeye başlarlar. Genellikle tek bir oturumda burun eti hacmini düzenleyebiliyoruz, fakat nadir de olsa ikinci bir seans gereken durumlarla da karşılaşabiliyoruz.

Fonksiyonel Burun Ameliyatları
5 Kullanıcı (1 oy)
Değerlendirme
İnsanlar neler söylüyor Sizde Oy verin
Sıralama:

İlk yorumu yapan siz olun.

User Avatar
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Sizde Oy verin