Çocuklarda Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Yazı Başlıkları

Çocukların bağışıklık sistemlerinin yetişkinlere kıyasla daha zayıf olması; KBB hastalıklarına karşı daha savunmasız kalmalarına neden olmaktadır. KBB hastalıkları şikayetleri ile bize ulaşan hastalarımıza detaylı tetkikler yaparak sorunlarının ardındaki nedenleri ortaya çıkarıp, ileriki dönemde daha büyük problemlerle karşılaşmalarını engelliyoruz.

Bu yazımızda çocuklarda en çok görülen KBB hastalıkları ile ilgili bilgi verip, çözüm yolları hakkında bilgi aktaracağız. Geniz eti ameliyatları, bademcik ameliyatları ve kulak tüpü ameliyatlarına dair en çok merak edilen soruları yanıtlayacağız.

İlk olarak;​ GENİZ ETİ

 

Geniz Eti Nedir?

Adenoid olarak bilinen geniz eti; burun boşluğunun arkasında yer alan yumuşak bir dokudur. Özellikle bebeklerde ve çocuklarda enfeksiyon oluşumunu engellemek gibi önemli görevlere sahip olan geniz eti, ilerleyen yaşa ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine bağlı olarak önemini kaybetmektedir. “Geniz eti” her ne kadar hastalık olarak bilinse de, sorun olarak kabul edilip hastalık olarak tanımladığımız olgu geniz etinde meydana gelen değişimlerdir. Çocuklarda geniz eti büyümesi ve geniz eti iltihaplanmasının sık görülmesi ve ciddi komplikasyonlara yol açması geniz etinde meydana gelen değişimlere cerrahi olarak müdahale etmemizi gerektirebilir.

 

Geniz Eti Belirtileri Nelerdir?

Geniz etinde meydana gelen sorunların en yaygın görülen belirtileri arasında;

 • Sürekli ağızdan nefes alma ihtiyacı,
 • Burunda kronik tıkanıklık ve burundan nefes almada zorluk,
 • Nefes alırken sesin derinden gelmesi,
 • Uyurken horlamaların görülmesi,
 • Uyurken kısa süreli de olsa nefesin kesilmesi,
 • Uyurken ağızdan su gelmesi ve hatta dişlerde gelişim bozuklukları gibi sorunların yer aldığını belirtebiliriz.

 

Geniz Eti Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Geniz eti ameliyatlarının yapılmasına neden olan temel faktörler; bakteri ve virüsler nedeniyle geniz etinin iltihaplanması ve farklı nedenlerle şişmesi ya da büyümesi sonucu solunum problemlerinin başlamasıdır. Çocuklarda geniz eti fonksiyonları oldukça önemli olduğu için tedavisinin geciktirilmemesini öneriyoruz.  Geniz eti belirtileri ile gelen hastalarımıza öncelikle geleneksel tedavi yöntemlerini uyguluyoruz, sonuç alamadığımız takdirde ise cerrahi yöntemlere başvuruyoruz.

 

Geniz eti büyümesine ya da iltihaplanmasına bağlı olarak çocuklarda;

 • Horlama,
 • Solunum güçlüğü,
 • Uyku apnesi,
 • Kronik sinüzit,
 • Kalp büyümesi,
 • Yüz kemiklerinde gelişim bozukluğu,
 • Orta kulak iltihabı ve sık enfeksiyon kapma gibi olumsuz sonuçlar meydana geliyorsa geniz eti ameliyatı yapmaktayız.

“Geniz eti ameliyatı kaç yaşında yapılmalı?” sorusuna vereceğimiz yanıtı hastalarımızın sağlık geçmişleri, geniz eti nedeniyle yaşadıkları şikayetlerin şiddeti gibi faktörleri değerlendirerek veririz. Genel olarak, geniz eti ameliyatı operasyonunu gerçekleştirebilmemiz için çocukların 1,5-2 yaşını tamamlamış olması şartını arıyoruz. Çok nadir durumlarda, hastalarımızın gereksinimlerini göz önünde bulundurarak geniz eti ameliyatı yaş aralık sınırını genişletebiliyoruz.

 

Geniz Eti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Geniz eti ameliyatı genel anestezi verilerek yaptığımız bir ameliyattır. Bu operasyon sırasında hastalarımız uyurlar ve hiçbir şekilde acı hissetmezler. Operasyonumuz yaklaşık 15-20 dakika sürmekte ve sonrasında hastalarımız odalarına gitmektedir.

 

Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

“Adenoidektomi” olarak da bilinen geniz ameliyatı sırasında hastalarımıza genel anestezi vererek, hastalarımızın uyumasını sağlarız. Hastalarımızın operasyon sırasında ağızlarını açık tutmak için küçük bir aparat kullanarak geniz etinin büyüyen ve sorunlara neden olan kısmını kazıyarak çıkartırız. Kısa sürede sonlandırdığımız operasyon sonrasında, hastalarımız bir süre hastanede kaldıktan sonra aynı gün içerisinde kendilerini taburcu edebiliyoruz.

 

Geniz Ameliyatı Sırasında Dikiş Kullanılır mı?

Diğer çoğu cerrahi operasyonun aksine geniz eti ameliyatlarında dikiş kullanılmaz. Geniz ameliyatı sonrasında hastalarımızın yaralarına dikiş atmayız. Hem yaranın açık kalarak daha çabuk iyileşmesi hem de yutkunma zorluğu yaşanmaması için kanamayı tampon ve elektrokoterizasyon ile durdururuz.

 

Geniz Eti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi

Geniz eti ameliyatları sonrası aynı gün hastalarımız evlerine dönebilirler. 1-2 gün evde dinlenmeleri iyileşme süreçlerini hızlandıracaktır. Okula dönmeleri için ameliyattan sonra 4-5 gün beklemelerini öneriyoruz. Ameliyattan sonraki 7 gün boyunca kendilerini zorlayacak egzersizlerden ve çok hareketli bir hayat tarzından uzak durmaları gerektiğini hatırlatıyoruz. Ameliyat sonrası yaraların tamamen iyileşmesi için yaklaşık 15 günlük bir süreç gerekebilir, bu süre zarfında mümkün olduğunca hastalarımızın kendilerine özen göstermesi gerekmektedir.

 

Geniz Eti Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Geniz eti ameliyatı sonrası ateş yükselebilir, ateş 38 derecenin üzerinde seyrederse bize başvurmanız gerekeceğini unutmamalısınız.
 • Geniz ameliyatı sonrası boğaz ağrısı ve balgam oluşumu gözlenebilir. Panik yapmanıza gerek yoktur, sıvı tüketimini arttırarak bu sorunu çözebilirsiniz.
 • Çocuklarda geniz ameliyatı sonrası hafif derecede kanama olabilir. Kanamanın çoğalması durumunda da bize başvurmalısınız.
 • Ameliyattan sonra belirlediğimiz zaman dilimlerine kadar sıvı besinlerin alınması ihmal edilmemelidir. Çok sıcak içecekler tüketilmemelidir. Genellikle yumuşak kıvamlı ya da sıvı gıdalarla beslenilmelidir.
 • Geniz ameliyatı sonrası şiddetli ağrı sorunu yaşanmaz. Olası bir ağrı durumunda hastalarımızın kullanmaları gereken ağrı kesicileri, bu ilaçların ne kadar kullanılması gerektiği hakkında bilgilendirme yaparız. Hastalarımızın direktiflerimize harfiyen uymaları gerekmektedir.
 • Geniz ameliyatı sonrası burun akıntısı oluşması durumunda hastalarımız kuvvetli sümkürmemelidir.

 

BADEMCİK

Geniz eti gibi çocukların bağışıklık sistemini uyaran ve vücudun mikrop ve virüslerle savaşmasında rol alan bademcikler, yapısal değişimlere uğradıklarında çocukların genel sağlık durumları üzerinde olumsuz sonuçlara yol açabilirler. Bademcikler büyüyebilir, bademcik iltihabı görülebilir ve neticesinde çocukların ileriki yıllarda da sağlık problemleri yaşamasına neden olabilirler.

 

Bademcik (Tonsil) Nedir?

Bademcik Nedir

Ağzımızı açıp aynaya baktığımızda görebildiğimiz bademciklerimiz; boğazımızın her iki yanında bulunan, vücudumuza giren bakteri ve virüsleri yakalayıp vücudumuzun bu zararlı partiküllerle savaşması için antikor üretimine katkıda bulunan lenf dokularıdır.

Geniz eti ile beraber özellikle çocuklarda bağışıklık sistemine destek olan bademcikler mikroplara “dur” diyemez hale geldiklerinde vücut savunmasız kalabilir. Bademciklerde meydana gelen büyüme ve iltihaplanma sonucu yüksek ateş, halsizlik, boğaz ağrısı, yutkunma gibi şikayetler yaşanırsa bademcik aldırma operasyonlarına başvurulması gerekebilir. Çünkü sürekli sorun çıkaran bademcikler, asıl amaçlarından saparak vücudu korumak yerine bağışıklık sisteminin çalışmasına engel olan faktörlere dönüşebilirler.

 

Çocuklarda Bademcik Belirtileri Nelerdir?

Bademciklerin şişmesine ve iltihaplanmasına bağlı olarak çocuklarda;

 • Ateş,
 • Kulak ağrısı,
 • Öksürük,
 • Nefes almada zorlanma,
 • Yutkunma problemleri,
 • Halsizlik, yorgunluk, üşüme, titreme, huysuzluk ve ağız kokusu gibi belirtiler oluşabilmektedir.

 

Bademcik Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

 • Bademcik şişmesi nedeni ile hava kanalının tıkanmasına bağlı olarak uyku apnesi hastalığı belirtileri görülmeye başlanmışsa,
 • Bademcik iltihaplanması kronik hale gelmişse; alınan tedbirler ya da bademcik tedavisi kapsamında kullanılan ilaçlar bu soruna çözüm üretmiyorsa,
 • Yutma zorlukları arttıysa,
 • Solunum giderek zorlaşıyorsa,
 • Bademciklerde kanama görülmesi,
 • Bademcik iltihabı vücudun diğer organlarını tehdit etmeye başladıysa bademcik ameliyatı olunması gerekmektedir. Bademcik büyümesine ya da bademcik iltihaplanmasına bağlı şikayetlerle gelen hastalarımızın sağlık durumlarını detaylı bir şekilde tetkik ederek ameliyat süreci için gerekli ön hazırlıkları çalışmalarını yapmaya başlarız.

 

Bademcik Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Bademcik ameliyatı, geniz eti ameliyatı gibi hastalarımıza narkoz vererek gerçekleştirdiğimiz cerrahi operasyonlar arasında yer alır. Bademcik ameliyatlarını 15-30 dakika gibi kısa bir zaman aralığında tamamlayabiliyoruz. Bademcik ameliyatları ile geniz eti ameliyatını aynı anda gerçekleştirdiğimiz durumlarda bu süre biraz uzayabiliyor.

 

Çocuklarda Bademcik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tonsillektomi olarak da bilinen bademcik ameliyatları genel anestezi altında yapılmaktadır. Bu ameliyatta kullanılan farklı teknikler bulunmaktadır. Eskiden bıçak ve cerrahi makas kullanılarak kesi atılarak alınan bademciklerde ameliyat sonrası kanama görülmesi, hastaların yaşadığı şikayetlerin fazla olması gibi nedenlerden ötürü günümüzde en çok rağbet gören bademcik ameliyat tekniği olarak Thermal Welding yöntemi ön plana çıkmaktadır. Biz de tonsillektomi ameliyatı yapacağımız hastalarda Thermal Welding yöntemi uygulayarak hem operasyonun süresini kısaltıyoruz hem de hastalarımızın ameliyat sonrası yaşaması muhtemel rahatsızlıkları en aza indirgiyoruz.

 

Thermal Welding ile Tonsillektomi Ameliyatı Nedir?

Dokuların kesilmesi ya da birbirinden ayrılması sırasında termal enerjinin kullanılması prensibine dayanan Thermal Welding yöntemi ile gerçekleştirdiğimiz bademcik ameliyatları sırasında kesici hiçbir cerrahi alet kullanmıyoruz.

Öncelikle bademciklerinizin dışında bulunan damarları ısı enerjisi vererek daraltıyoruz. Daha sonra ise yine ısı enerjisini bademciklerinize yönlendirerek bademcik dokularının boğazdan ayrılmasını sağlıyoruz.

“Kansız bademcik ameliyatı” olarak da bilinen Thermal Welding yöntemi ile hastalarımızın ve ailelerinin ameliyat sonrası şikayetlerini azaltıyoruz. Geleneksel bademcik cerrahisi yöntemlerine göre çok daha az kanamaya neden olan, bölgedeki dokularda hasar oluşma ihtimalini azaltan bu yöntem ile çocukların iyileşme sürecini de hızlandırmış oluyoruz. Ameliyat sonrası klasik yöntemden farklı olarak ağrı oluşumunu ciddi oranda azaltan Thermal Welding yöntemi ile iyileşme sürecinde ve sonrasında hastalarımızın hayat kalitelerini arttırıyoruz.

 

Bademcik Ameliyatı Sırasında Dikiş Kullanılır mı?

Bademcik ameliyatlarından kullanılan tekniğe göre dikiş atılması gerekebilir. Özellikle klasik cerrahi yöntemlerle gerçekleştirilen bademcik ameliyatlarında kanamanın kontrol edilebilmesi için dikiş atılması zaruri hale gelebilir.

Biz gerçekleştirdiğimiz bademcik ameliyatlarında Thermal Welding yöntemini kullandığımız için ameliyat sırasında dikiş atmıyoruz daha doğrusu dikiş atmamıza gerek kalmıyor. Modern cerrahi yöntemleri kullanmanın sağladığı avantajlarla hastalarımızın kanama, ağrı ve dikiş atılmasından kaynaklı yaşadıkları zorlukları ortadan kaldırıyoruz.

 

Bademcik Ameliyatları Sonrası İyileşme Süresi

Bademcik ameliyatlı sonrası iyileşme sürecini belirleyen temel faktör yine bademcik ameliyatının hangi yöntemle gerçekleştirildiğidir diyebiliriz. Klasik cerrahi yöntemlerde bademcik ve çevre dokularda hasar meydana gelebildiği için iyileşme süresi uzayacaktır. Thermal Welding yöntemi kullanılarak gerçekleştirdiğimiz bademcik ameliyatları sonrasında hastalarımız yaklaşık bir hafta 10 gün sonra iyileşme sürecini tamamladıklarını söyleyebiliriz.

 

Bademcik Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrasında dikkat etmeniz gereken hususları detaylı bir şekilde aktaracağız. İyileşme sürecinizin sekteye uğramaması için direktiflerimize uymanız gerekecektir. Beklenmedik şekilde ateş yükselmesi, kanama, aşırı balgam oluşumu gibi rahatsızlıklar duymanız halinde bize ulaşmalısınız.

 • Bademcik ameliyatından sonra tuzlu, baharatlı, sıcak besinlerin tüketilmemelisiniz. Ameliyat bölgesinde yanmaya ve tahrişe neden olabilecek gıdalardan kaçınmalısınız.
 • Bademcik ameliyatı sonrası bol sıvı tüketmeli ve ameliyatın ilk 3 gününde sıvı beslenmeye devam etmelisiniz. Tam iyileşme gerçekleşene kadar yumuşak gıdalar yemeniz iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır.
 • Ameliyattan sonra sıcak, asitli içecekleri tüketmemeniz gerekir.
 • Ameliyat sonrası ağrılarınız Thermal Welding tekniği kullandığımız için çok hafif olacaktır. Ağrı kesici kullanmanızı önerebiliriz, belirlediğimiz dozun dışına çıkmamalısınız.

 

Bademcik Ameliyatı Sonrası Kanama Olur mu?

Thermal Welding yöntemi ile gerçekleştirdiğimiz bademcik ameliyatları sonrası kanama olmaz. Ancak olsa dahi hastayı rahatsız edecek boyutta olmayacaktır ve açık pembe renkte bir akıntıya benzeyecektir. Ameliyatlarımız sonrası koyu renkli kan gelmesi durumunda bize ulaşmalısınız. Kanama ihtimalini engellemek için yumuşak ve sıvı formunda gıdaları tüketmeyi ve iyileşme sonuçlanmadan fiziksel aktivitelerinize dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

KULAK TÜPÜ (VENTİLASYON TÜPÜ)

Ağrılı kulak enfeksiyonu yaşamak maalesef çocuklarımızın en sık karşılaştıkları sorunlar arasında yer almaktadır. Yaygın bir şekilde görülen bu KBB hastalıkları kimi zaman ilaç tedavisiyle çözülebilir ve çocuklar ciddi problemlerle karşılaşmadan iyileşebilir. Ancak bazı durumlarda kullanılan antibiyotikler ya da uygulanan tedaviler sonuç vermez ve kulak enfeksiyonları giderilemez. Bu gibi durumlarda çocuklarda orta kulak iltihabı, işitme kaybı, kulak çınlaması, davranış ve hatta konuşma bozuklukları oluşabilir. Benzer şikayetlerle bize başvuran hastalarımızın sağlık durumlarını detaylı bir şekilde inceleyerek, ciddi problemler yaşamamaları için kulak zarlarına “ventilasyon tüpü” olarak da adlandırılan “kulak tüpü” takabiliyoruz. Kulağa tüp takılması suretiyle hastalarımızın şikayetlerini ortadan kaldırabiliyoruz.

 

Kulak Tüpü Nedir?

Kulak tüpü; orta kulaktaki negatif hava basıncını dengelemek ve orta kulağa hava geçişini sağlamak üzere kulak zarına taktığımız, ortasında hava geçişini sağlayan bir delik bulunan silindir şeklinde ortalama mercimek büyüklüğünde tüplerdir. Kulak tüpleri farklı materyallerden üretilebilir, uzun süreli ya da kısa süreli olarak kulak zarına yerleştirilebilir. Kulak tüpü takılması gereken hastalarımızın gereksinimlerine göre kulak tüpü seçimi yapmaktayız.

 

Kulak Tüpü Ameliyatı Kimlere Yapılır?

 • Geniz etinin büyümesi sonucu östaki borusu tıkanması nedeniyle Orta kulakta sıvı birikmesi sorunu yaşayan hastalarımıza kulak tüpü ameliyatı yapmadan önce geleneksel tedavi yöntemlerini uygulamaktayız. Düzenli uyguladığımız ilaç tedavisi, kulak hastalıkları için bir çözüm sunmuyorsa ve orta kulakta biriken sıvının kıvamı koyulaşmışsa,
 • Geniz eti östaki borusunun ağzını tıkayacak kadar büyüdüyse,
 • Burun tıkanıklığı nefes almayı engelleyecek şekilde arttıysa,
 • İşitme kaybı oluşma riski artmışsa,
 • Kulak zarında çökme oluşmuşsa,
 • Bebeklerde konuşma gecikmesi yaşanıyorsa kulak tüpü ameliyatı yapılmasının zamanının geldiğini söyleyebiliriz.

 

Kulak Tüpü Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Çocuklarda kulak tüpü ameliyatı yapılırken genel anestezi verilmektedir. Operasyon sırasında mikroskop kullanarak dış kulak yolundan girip kulak zarında kulak tüpü için yer açabilmek adına bir çizik atarız. Kulak zarında çizik attığımız kısımda tedavi edildiği halde geçmeyen orta kulakta biriken sıvıyı çekeriz. Sonrasında özel cerrahi aletlerle kulak zarında oluşturduğumuz çiziğin içine hastalarımızın ihtiyaçlarına göre seçtiğimiz kulak tüpünü yerleştiririz. Operasyon sonrasında taktığımız kulak tüpünün bir kısmının orta kulakla, diğer kısmının ise dış kulakla bağlantılı kalmasını sağlarız. Böylece dış ve orta kulak arasındaki basınç dengesini sağlamış oluruz.

 

Kulak Tüpü Ne Kadar Süre Kalmalı?  Kulak Tüpü Seçimi Nasıl Yapılır?

“Kulağa takılan tüp ne zaman çıkarılmalıdır?” sorusuna vereceğimiz tek bir yanıt yoktur. Hastalarımızın sağlık durumlarını detaylı olarak tetkik ettikten sonra kulak tüpü takma kararı veririz ve aynı zamanda hastalarımızın gereksinimlerine göre bu tüplerin ne kadarlık bir süre için kalması gerektiğini belirtiriz. Hastalarımızın kulaklarında sıvı birikmesi varsa ve ya da sık sık orta kulak iltihabı nüksediyorsa genellikle süresi 1 yıla kadar olan tüpleri tercih etmekteyiz. Hastalarımızda daha ciddi kulak sorunları varsa; kulak zarında çökme ya da orta kulak hacminde daralma söz konusuysa daha uzun süre kalıcılığı olan tüpleri tercih etmekteyiz.

Biz hastalarımıza hangi kulak tüpünü takacağımıza ve kulak tüplerinin ne kadar süre ile kalması gerektiğine hastalarımızın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak karar vermekteyiz.

 

Kulak Tüpü Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur mu?

Gerçekleştirdiğimiz kulak zarı ameliyatları sonrası ağrı oluşumu çok nadir olarak görülür. Oluşan ağrılar hafif ağrı kesicilerle giderilebilir. Ancak ameliyat sonrası hastalarımızın ağrı şikayetlerinin artması beklenen bir durum değildir. Bu nedenle kulak ağrısı artarsa bize başvurmaları gerekir.

Kulak Tüpü Ameliyatı Sonrası Takip ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kulak tüplerinin yapısı gereği ameliyat sonrasında orta kulağa su kaçma ihtimali vardır. Kulaktan tüp çıkarılana kadar hastalarımızın duş alırken, yüzerken kulak tıkaçları kullanmaları gerekmektedir. Orta kulağa mikrop ulaşmaması için bu tedbirin alınması kesinlikle ihmal edilmemelidir.
 • Bazı çocuklarda tüp takılması sonrasında kulaklarda akıntı oluşabilir. Akıntıya ağrı eşlik etmediği takdirde endişelenmeye gerek yoktur, ancak akıntı ile birlikte ağrı söz konusu olursa bizimle iletişime geçmelisiniz.
 • Ameliyat sonrası çok az miktarda da olsa kulak zarından kan gelme ihtimali vardır. Bunun temel sebebi kulak zarına tüp için yer açılmış olmasıdır. Ağrı olmadığı ve kanama devam etmediği sürece panik yapmanıza gerek yoktur.
 • Kulak tüpü ameliyatlarından sonraki ilk 2 gün yumuşak gıdalarla beslenilmesi gerekmektedir. Bol su tüketilmesi ihmal edilmemelidir.

Geniz eti, bademcik ve kulak tüpü ameliyatlarını eş zamanlı olarak gerçekleştirdiğimiz hastalarımız da bulunmaktadır. Bu üç ayrı ancak birbiriyle bağlantılı sorun hastalarımızın hayat kalitelerinde ciddi bir azalmaya neden olmaktadır. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra; hastalarımız uygulanan tedavilere olumlu yanıt vermiyorlarsa; modern cerrahi tekniklerini uygulayarak ameliyatları gerçekleştirmekteyiz.

ArabicChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish
× Bizimle İletişime Geç