Alerjik Rinit

Yazı Başlıkları

En sık karşılaştığımız alerjik hastalıklar arasında yer alan “alerjik rinit” her yaşta görülebilen ve herkeste farklı şiddetlerde etkisini gösterebilen bir rahatsızlıktır. Hastalarımızın hayat kalitesini azaltan ve solunum zorluğu çekmelerine neden olan bu hastalığın daha net anlaşılabilmesi için öncelikle “Rinit” kavramını açıklayacağız. Sonrasında ise “Alerjik Rinit” ile ilgili bilinmesi gereken en önemli detayları sizlerle paylaşacağız.

 

Rinit Nedir?

Rinit; burun iltihaplanması olarak tanımlanabilir. Alerjik rinit rahatsızlığından farklı olarak rinit, alerjik nedenlerle ortaya çıkan bir hastalık değildir. Alerjik bir bünyeniz olmasa bile burun iltihabı sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Ölümcül değildir, fakat hayat kalitenizi olumsuz olarak etkileyebilme potansiyeli bu hastalığın tedavi edilmesini gerektirir.

Burnumuzun ve burun boşluklarımızın çok önemli işlevleri vardır. Koku almamızı ve sağlıklı solunum yapmamızı mümkün hale getirirler; soluduğumuz havayı süzerler, akciğerlerimizi mikroplardan korurlar ve sağlıklı bir şekilde uyumamızı sağlarlar. Ancak bazı durumlarda burnumuzdaki hava kanalları farklı nedenlerden ötürü tıkanırlar. Rinit de burun tıkanıklığının nedenlerden biridir. Burnumuzun mukozasında iltihap oluşur, iltihaplanmaya bağlı olarak mukus üretimi artar ve bunun sonucunda hava akışı engellenir.

Rinite yol açan çok değişken faktörlerin bulunduğu bilinse de; alerjik olmayan burun iltihaplanmasına tam olarak hangi koşulların yol açtığı hala belirsizliğini korumaktadır. Genel olarak çevresel faktörlerin burun iltihaplanmasının altındaki temel nedenler olduğu kabul edilmektedir.

Rinit tedavi edilmediği takdirde ileriki dönemde burunda polip oluşumlarına, sinüzite ve orta kulak iltihaplanmasına neden olabilir. Bu nedenle burun iltihaplanması sorunu yaşıyorsanız, tedavi olmayı ihmal etmemenizi öneriyoruz.

 

Alerjik Rinit (Saman Nezlesi) Nedir?

Alerjik bünyelere sahip kişilerde sürekli ya da dönemsel olarak gözlemlediğimiz alerjik rinit hastalığını; solunum yaptığımız sırada burun içi mukozasına giren toz, küf, polen gibi alerjen maddelerin neden olduğu burun iltihaplanması olarak tanımlayabiliriz.

Alerjenlerin solunum yoluyla burnumuzun içine yapışmalarından saatler hatta dakikalar sonra etkisini hissettirmesi, bu rahatsızlığın belirtilerinin çok hızlı gözlemlenebilmesine neden olmaktadır. Alerjik riniti, vücudumuzun alerjenlere karşı reaksiyon vermesi ve bağışıklık sistemimizin alerjenlere gösterdiği tepkilerin sonucu açığa çıkan bir sonuç olarak da yorumlayabiliriz.

Vücudumuz bir alerjenle temas ettiğinde, vücudumuzu koruyan doğal bir kimyasal olan “histamin” salgılanır. Alerjik rinit rahatsızlığınız varsa, alerjenler burnunuza yapıştıktan sonra histaminin etkisiyle hapşırmaya, öksürmeye başlarsınız. Burnunuz kaşınmaya ve akmaya başlar. Şikayetleriniz çeşitlenebilir; gözleriniz sulanır, kaşınır ve hatta uzun dönemde kendinizi aşırı halsiz hissedebilirsiniz. Tıpkı rinit gibi, alerjik rinit de hayat kalitenizi ciddi anlamda etkileyebilir.

 

Alerjik Rinitin Görülme Sıklığı Nedir?

Alerjik rinitin görülme sıklığının düşündüğünüzden çok daha fazla olduğunu tereddütsüz söyleyebiliriz. Hatta bir adım ileri gidip, karşılaştığınız her 5 kişiden birinde bu rahatsızlığın olduğunu söylersek yerinde bir tespit yapmış oluruz.

Hayat kalitesini etkileyen bu rahatsızlık yaşa bağlı oluşmaz; çocuklarda da yetişkinlerde de görülebilir. Her bünyenin alerjenlere verdiği reaksiyon farklı olduğu için; alerjik rinitin tüm hastalarımızda farklı şiddetlerde gözlemlendiğini söyleyebiliriz. Bu hastalığın bir standardı bulunmaz.

 

Alerjik Rinitin Nedenleri Nelerdir?

Alerjik rinit; vücudumuza giren alerjenlere bağışıklık sistemimizin reaksiyon göstermesi sonucunda oluşmaktadır. Bu reaksiyonları göstermemize ise birçok faktör neden olabilir.

 • Hassas Bağışıklık sistemi; Bağışıklık sistemimizin aşırı duyarlı olması, her türlü alerjene anında reaksiyon göstermesine neden olabilir. Solunum yoluyla burnumuza giren alerjenlerle savaşmak için bağışıklık sistemimiz hızla antikor üretmeye başlar. Bir alerjenle ilk kez temas ettiğimizde hiçbir reaksiyon göstermeyiz. Bunun temel sebebi öncelikle bağışıklık sistemimizin bu alerjeni tanımasının gerekmesidir. Bir alerjenle ilk temastan sonra ona duyarlılık geliştirdiğimiz zaman ise artık vücudumuz reaksiyon göstermeye hazırdır. Az önce bahsettiğimiz gibi, alerjik rinitiniz varsa alerjenlerle temas ettiğinizde vücudunuz histamin salgılayacaktır. Histamin, bağışıklık sistemimizin alerjenlerle savaşma yöntemi olduğunu düşünürseniz, süreci daha rahat çözümleyebilirsiniz.
 • Alerjenler; Alerjenler; alerjik rinitin temel nedenleridir. Bu hastalığa sahip olan herkes aynı alerjene duyarlı olacaktır şeklinde bir genelleme yapamayız. Alerjenlerin vücudumuz tarafından tehdit olarak algılanması sonucunda bu hastalığın belirtilerini yaşamaya başlarız.
 • Ev Tozu Akarları; Minder, mobilya, yastık, halı gibi tozu hapseden ev eşyalarında bulunan ev tozu akarları, aslına bakarsanız ölü derilerle beslenen küçük böceklerdir. Bu böceklerin dışkılarında bulunan kimyasallar alerjik rinite neden olabilir. Alerjik rinite neden olan ev tozu akarları ise, hastalığın etkileri yıl boyu gözlenebilir ve kişide kronik şikayetlere neden olabilir.
 • Polen ve Sporlar; Ağaçlar ve çiçekler tarafından özellikle bahar aylarında üretilen polenler alerjik rinite neden olabilir. İlk baharın gelmesiyle alerjik rinit şikayetlerindeki artışların temel nedeni polen mevsiminin başlamasıdır. Aynı zamanda küf ve mantarlar tarafından üretilen sporlar da alerjik reaksiyonları tetikleyebilir.
 • Hayvanlar; Bazı kişiler kedilerle veya köpeklerle temas ettiklerinde kısa süre sonra kaşınmaya, hapşırmaya ve rahatsızlık hissetmeye başlarlar. Siz de hayvanlarla temas ettikten sonra alerjik reaksiyonlar gösteriyorsanız bunun temel sebebinin hayvanların tüyleri değil; ölü deri ve tükürükleri olduğunu hatırlatmak isteriz. Hayvanlar alerjik rinite neden olabilirler, ancak yapılan araştırmalar sonucunda küçük yaşlardan itibaren kedi ve köpeklerle aynı ortamda bulunan kişilerin bağışıklık sistemini güçlendirdiği de bilinmektedir; aklınızda bulunsun.
 • Bu faktörler haricinde havadaki tozun ve lateksin de alerjik rinitin etkilerini şiddetlendirdiği bilinmektedir.

 

Alerjik Rinitin Belirtileri Nelerdir?

Alerjik rinitin belirtilerini kişiden kişiye göre değişebilir. Belirtilerin şiddeti farklılaşabildiği gibi aynı anda birden fazla belirtiyle de karşılaştığımız durumlar olmaktadır.

Alerjik rinitiniz varsa; alerjenler burnunuza girdikten kısa bir süre sonra;

 • Koku alamayabilirsiniz ya da koku hissiniz azalabilir.
 • Burnunuz akar.
 • Gözleriniz sulanır.
 • Hapşırmaya başlarsınız.
 • Burnunuz, ağzınızın içi, gözleriniz, boğazınız, damağınız ve cildiniz kaşınmaya başlar.

Alerjik rinitiniz varsa uzun dönemde;

 • Burun tıkanıklığı,
 • Öksürük,
 • Kulak tıkanması,
 • Boğaz ağrısı,
 • Göz altında kabarıklık ve koyu halkaların oluşması,
 • Kronik yorgunluk, sinirlilik hali ve
 • Baş ağrısı gibi belirtiler yaşayabilirsiniz.

Alerjik rinit rahatsızlığınız bulunuyorsa kronik öksürükler, kulaklarınızda basınç hissi, kulak ağrısı, yüzünüzde rahatsızlık hissi gibi belirtiler yaşamanız normaldir. Hamilelerde alerjik rinitin belirtilerinin şiddetinin arttığı bilinmektedir. Aynı zamanda ilerleyen yaşla birlikte alerjik rinitin belirtilerinin hafiflediğini de söyleyebiliriz. Bunun temel nedeni bağışıklık sisteminin eskisi kadar etkili çalışmamasıdır.

Genellikle alerjik rinit belirtileri nezle ile karıştırılabilir. Ancak nezle ve alerjik rinit farklı rahatsızlıklardır. Şimdi aralarındaki farklar hakkında bilgi vereceğiz.

 

Alerjik Rinit ve Nezle arasındaki Farklar Nelerdir?

 • Alerjik rinitin temel nedeni vücudun alerjenlere karşı reaksiyon göstermesi iken nezleye virüsler neden olmaktadır.
 • Alerjik rinitin belirtileri alerjenler burnumuzun içine yerleştikten sonra dakikalar içinde başlarken; nezlenin belirtilerinin başlaması için virüs vücudumuza girdikten birkaç gün sonrayı beklememiz gerekir.
 • Alerjik rinit ateş yapmaz; nezle olduğumuzda az ya da çok mutlaka ateşimiz yükselir.
 • Nezleyi atlatmak için 3-14 gün arasında bir zaman dilimi geçirmemiz gerekirken; alerjik rinit alerjenlerle temas etmeyi sürdürdüğümüz takdirde aylarca devam edebilir.
 • Nezleye genellikle kış aylarında yakalanırız, alerjik rinit ise duyarlı olduğumuz alerjenlere göre her mevsim görülebilir.
 • Alerjik rinitiniz varsa öksürük gibi bir belirtiyle her zaman karşılaşmayız; ancak nezle olduysak büyük bir ihtimalle sürekli öksürmeye başlarız.
 • Alerjik rinitin belirtileri arasında su gibi akışkan bir burun akıntısı olur; nezle olduğumuz zamanlarda burun akıntımız daha yoğun olur ve sarı renkte görülür.

 

Alerjik Rinit Kimlerde ve Ne Zaman Görülür?

Alerjik rinit görülme olasılığını arttıran birçok risk faktörünün varlığından bahsedebiliriz. Bu hastalık genellikle ailesinde alerji sorunları yaşayan kişilerde daha fazla görülmektedir. Hatta alerjik bünyeleri olan kişilerde görülmeme ihtimalinin, görülme ihtimalinden daha az olduğunu söyleyebiliriz. Alerjik reaksiyonlar nedeniyle oluşan diğer bir deyişle atopik egzama ve astım sorunları yaşayan kişilerde alerjik rinit görülme olasılığı fazlalaşmaktadır.

Bazı çevresel faktörler de alerjik rinit rahatsızlığına yakalanma riskinizi arttırabilir;

 • Sigara içiyorsanız,
 • Kimyasal maddeler maruz kalıyorsanız,
 • Soğuk, rüzgarlı ve nemli havaya sahip bir yerde yaşıyorsanız,
 • Hava kirliliği oranı yüksek yerlerde bulunuyorsanız,
 • Sprey, parfüm, kolonya ve duman soluyorsanız alerjik rinit hastalığına bir adım daha yaklaşırsınız.

 

Alerjik Rinitin Farklı Tipleri Var Mıdır?

Alerjik rinit geleneksel olarak “Mevsimsel Alerjik Rinit” ve “Yıl Boyunca Devam Eden Alerjik Rinit (perenial)” olarak sınıflandırılmaktadır. Bu sınıflandırma kapsamında;

Mevsimsel Rinit: Polen gibi ev dışı alerjenler nedeniyle oluşan; bahar aylarında etkisini arttıran; sadece yılın belli dönemlerinde görülen alerjik rinit çeşidi olarak tanımlanabilir. Mevsimler alerjik rinit hastalığınız varsa belirtilerinizin şiddeti ve ne kadar devam edeceği bulunduğunuz bölgenin bitki örtüsüne ve iklimine göre değişecektir.

Yıl Boyunca Devam Eden Perenial Alerjik Rinit: Mevsimlerden ve ev dışı alerjenlerden bağımsız olarak görülen türden bir alerjik rinit rahatsızlığınız varsa, yıl boyunca bu hastalığın belirtilerini yaşayabilirsiniz. Ev içindeki ev tozu akarları, hayvanların ölü derileri, mantar sporlarına maruz kalmanız ve hassas bağışıklık sisteminiz alerjik rinitin belirtilerini kronik hale getirebilir.

Alerjik rinitin görüldüğü zaman dilimlerine göre yapılan bu sınıflandırmanın genel olarak yapay ve çoğunlukla tutarsız olduğunu kabul edebiliriz. Bunun temel nedeni bulunduğunuz konumun ve mevsimsel alerjenlere karşı alerjik duyarlılığınızın farklılaşmasının yıl boyu süren şikayetlere neden olabilmesidir.

Aynı zamanda yıl boyu süren perenial alerjik rinit hastalığınız varsa zaman içerisinde etkileri daha az hissetmeye başlayabilirsiniz. Kimi zaman duyarlılığınız devam etse bile ev içi alerjenlere sadece yılın belli dönemlerinde reaksiyon gösterebilirsiniz. Bu tespitlerden yola çıkarak bu sınıflandırmanın geçerliliğini korumadığını savunabiliriz.

Alerjik rinitin daha doğru kabul edilen bir tane daha sınıflandırması bulunur. Bu sınıflandırma alerjik rinitin belirtilerinin süresine, şiddetine ve kişinin sosyal yaşantısı üzerindeki etkisine göre yapılmaktadır.

Son olarak alerjik rinitin sınıflandırılmasında kullanılabilen bir kriterden daha bahsetmek istiyoruz. Yıl boyu alerjik rinit belirtilerinin görülmesine neden olan bu alerjik rinit türünü “mesleksel alerjik rinit” olarak ifade edebiliriz. Kişilerin çalışma ortamlarında maruz kaldıkları alerjenlere bağlı olarak gelişen bu rahatsızlıkta; alerjenlerle temas kesildiği zaman hastalar rahat ederler. Özellikle ahşap tozu, un tozu ve lateks gibi malzemelere temas eden kişilerde mevsimsel alerjik rinit belirtilerine rastlarız.

 

Ne Zaman Doktora Gitmek Gerekir?

Alerjik rinit belirtilerinin görülmeye başlamasıyla doktora gitmenizi öneriyoruz. Ancak bu belirtilerin genellikle önemsenmeyeceğini ve tedavi sürecinin aksatılacağının da farkındayız. Bu nedenle;

 • Belirtiler yaşam kalitenizi ciddi şekilde düşürüyorsa,
 • Kullandığınız alerji ilaçları belirtilerinizi ortadan kaldırmıyorsa,
 • Uyku problemi yaşayıp gün içerisinde sürekli yorgun hissediyorsanız,
 • Alerjik rinit sosyal hayatınızı etkilemeye ve genel sağlık durumunuzu kötüleştirmeye başlamışsa doktora gitmeniz gerektiğini söyleyebiliriz.

 

Alerjik Rinitin Tanısı Nasıl Konur?

Alerjik rinit şikayetleri nedeniyle bize gelen hastalarımıza tanı koymadan kapsamlı sorular sorarız. Sağlık geçmişlerini, ailelerinin hastalık öykülerini, semptomlarının ne zaman ve hangi sıklıkla başladığını öğreniriz. Hastalarımızın hikayesini öğrenmek bize oldukça önemli bilgiler sunmaktadır. Alerjik reaksiyonlarının neden etkilendiği, ne aralıklarla hastalık belirtilerinin şiddetlendiği gibi bilgiler tedavi sürecimizde bize yol gösterir.

Alerjik rinit tanısı koymak için başvurduğumuz diğer bir yöntem hastalarımızın burun mukozalarını incelemektir. Burun mukozalarının incelenmesi hastalığın teşhisi için olmazsa olmaz adım olarak ön plana çıkmaktadır.

Alerjik rinit tanısı koyabilmek için burun içindeki poliplerinin şişip şişmediğini de kontrol ederiz. Burun poliplerindeki şişmenin nedeni burun mukozasında oluşan iltihabın habercisi olabileceği için bu veri de bizim için çok önemlidir.  Daha sonrasında ise daha detaylı sonuç veren testleri uygulayabiliriz.

Alerji Testleri; Alerjik rinit belirtileri gösteren hastalarımızın bu belirtileri gösterme nedenleri net değilse etkiledikleri alerjenleri tespit etmek için cilt ve kan testleri yaparız.

Henüz bir sonuç alınamamışsa alerjik rinit tanısı koyabilmek için daha detaylı testlere başvurabiliriz. Nazal endoskopi ve hava akışının ölçümlendiği inspiratuar akım testi yardımıyla alerjik rinit tanışımızı netleştirip, tedavi sürecini başlatabiliriz.

 

Alerjik Rinit Nasıl Tedavi Edilir?

Alerjik rinit şikayetleri ile gelen hastalarımıza teşhis koyduktan sonra tedavi sürecimizi hastalarımızın ihtiyaçları doğrultusunda şekillendiririz. Tedavi yöntemimizi belirlerken hastalarımızda görülen şikayetlerin şiddetleri ve günlük hayatlarının ne kadar etkilendiği gibi faktörleri dikkate alırız.

Çoğu durumda alerjik rinit tedavilerimizde, bu hastalığın neden olduğu burun akıntısı, göz sulanması vb. şikayetlerin ortadan kaldırılmasını amaçlarız. Hastalığın neden olduğu şikayetlerin artmasıyla daha spesifik tedavilere geçiş yapabiliriz.

 • Alerjik Rinite Yol Açan Alerjenlerle Temasın Kesilmesi; Aslında alerjik rinite yol açan alerjenlerle hastanın temasının kesilmesi bir tedavi yöntemi değildir. Hastanın şikayetlerinin oluşmasını engelleyen koruyucu bir yöntemdir. Bazı hastalarımızın belirtileri spesifik faktörler nedeniyle açığa çıkabiliyor ve bu faktörlerden kaçınılması mümkün hale gelebiliyor. Ancak maruz kalınması önlenemeyen alerjenlere duyarlılığı olan hastalarımıza önerilerde bulunsak da hastalığın etkilerini hafifletmek çok da mümkün olamıyor.
  Polen alerjiniz var diyelim, ne kadar evinizde durabilirsiniz? Ev tozu akarlarına alerjiniz olduğunu varsayalım; evinizi ne denli tozdan arındırabilirsiniz? Evde beslediğiniz hayvanların ölü derilerine alerjik reaksiyon gösterdiğinizi düşünelim; ailenizin fertleri kadar sevdiğiniz dostlarınızı evinizden göndermenizi mi isteyelim? Az önce de dediğimiz gibi alerjenlerle temasın kesilmesi çok da mümkün değildir, ancak teması azaltacak önlemler alınabilir.
 • İlaç Tedavisi; Alerjik riniti olan hastalarımıza bazı özelliklere sahip ilaçlar yazarak, hastalığın belirtilerini yaşamalarını engelleyebiliyoruz. Ancak ilaçla tedavi yöntemi de sadece belirtileri baskılar ve ortaya çıkmasını engeller; alerjik rinit hastalığını tedavi etmez. Mevsim koşullarına bağlı olarak alerjik rinit belirtileri yaşıyorsanız bazı dönemlerde bu ilaçları kullanabilirsiniz, tehlike geçince ilaçları almayı bırakabilirsiniz. Az sonra detaylandıracağımız ilaçları tek tek ya da kombinasyonlar halinde kullanmanızı isteyebiliriz. Verdiğimiz dozlara uymanız gerektiğini unutmamalısınız.
 • Antihistaminikler; Yazımızın başında belirtmiştik; vücudumuz alerjenlerle temas ettiği sırada bağışıklık sistemimiz bu alerjenlerle savaşmak için histamin adlı kimyasal bir madde salgılar. Salgıladığımız histamin ise alerjik rinit belirtileri olarak sınıflandırdığımız şikayetlerin oluşmasına yol açar. Antihistaminik ilaçlar kullanarak histamin salgısı baskılanabilir. Tablet ya da sprey formunda kullanılabilen antihistaminik ilaçlar hapşırma, burun ve ciltte kaşınma, burun akıntısı gibi belirtilerinizi ortadan kaldıracaktır. Alerji belirtileri başlamadan kullanılan antihistaminiklerin etkisinin arttığı bilinmektedir.
 • Kortikosteroidler; Burun tıkanıklığınız varsa, alerjik rinit semptomlarını sürekli yaşıyorsanız bu belirtilerin kesilmesi için kortikosteroid içeriğine sahip burun spreyleri kullanmanızı önerebiliriz. Burun içi etlerindeki şişkinliği azaltan ve iltihabı azaltan bu ilaçlar antihistaminiklere göre daha geç etki eder ancak daha uzun süreliğine etkilerini koruyabilirler. Kortizon içeren burun spreyleri de kullanılabilecek diğer alternatifler arasında bulunmaktadır. Bu ilaçların kullanımının dikkatli yapılması gerekir. Önerdiğimiz dozların dışına çıkmamalı ve gereğinden fazla bu ilaçları almamalısınız.
 • İmmünoterapi; Hiposensibilizasyon olarak da adlandırılan aşı tedavisi yönteminde hastalarımıza özel olarak belirlediğimiz dozda alerjenleri, kademeli olarak vücutlarına enjekte ederiz. Amacımız bağışıklık sisteminin bu alerjenlere duyarlılığını azaltmak ve gösterdiği reaksiyonları kontrol altına almaktır. Haftalık periyotlarla uyguladığımız immünoterapi tedavisi uzmanlık gerektiren uzun süreli bir tedavi olarak kabul edilir. Bu tedaviyi uygulayabilmemiz için ilaç tedavisinin olumsuz sonuçlanması ve hastamızın şikayetlerinin uzun süredir devam etmesi gerekmektedir. Aşı tedavisinin ön plana çıktığı temel alerjen; maruz kalınmasının önlenmesi en zor olan polenlerdir.

 

Cerrahi Tedavi

Cerrahi operasyonlar da doğrudan alerjik riniti tedavi etmez. Alerjik rinitin belirtilerini şiddetlendiren ve hastanın hayat kalitesinin daha fazla düşmesine neden olan burun septumundaki sorunlar veya orta kulaktaki problemlerin düzeltilmesi amaçlanır. Sonuçlarında ise hastanın alerjik rinit şikayetlerinde dolaylı yoldan iyileşmeler görülür.

 

Alerjik Rinitli Kişiler Nelere Dikkat Etmelidir?

Alerjik riniti olan hastalarımızın dikkat etmesi gereken temel faktör alerjik rinit belirtilerini arttıran alerjenlerden uzak durmaya çalışmaktır. Bunu söylemek, uygulamaktan daha kolay biliyoruz; ancak yapacağınız küçük değişikliklerle bu hastalığın belirtilerinin şiddetini azaltabilirsiniz.

Ev Tozu Akarlarına Karşı Alınabilecek Önlemler;

 • Yaşam alanlarınızın yerlerine halı kaplamaları yaptırmayın; ev tozu akarları için halılar verimli topraklara benzer. Eğer evinizde halı kaplaması varsa, söktürmenizi öneririz.
 • Yastıkları, koltukları, halıları hatta yumuşak pelüş oyuncakları sık sık temizlemeniz, alerjik rinit belirtilerinizin hafiflemesini sağlayacaktır.
 • Yünlü battaniyeler ve pamuklu yastıklar yerine; sentetik yastıkları ve akrilik yorganları tercih edin.
 • Normal elektrik süpürgelerine göre daha fazla toz emme kapasitesine sahip olan HEPA filtreli elektrik süpürgeleri kullanın.
 • Toz alırken nemlendirilmiş bezler kullanın, kuru toz alımları tozların gereğinden fazla yayılmasına neden olabilir.

Hayvanların ölü Derilerine, İdrarlarına ya da Tükürüklerine Karşı Alınabilecek Önlemler;

 • Gece uyurken yatak odasına evcil hayvanlarınızın girmesini engelleyin,
 • Evcil hayvanlarınızın sağlığına zarar vermeyecek aralıklarla onları yıkayın,
 • Evin içinde tuvalet yapmalarına engel olmak için düzenli aralıklarla onları dışarı çıkarın,
 • Evcil hayvanlarınızın yattığı mobilyalarınızı sık sık yıkayın.

Polenlere Karşı Alınabilecek Önlemler;

 • Polenlerin havada çok uçuştuğu zamanlarda mümkünse evden dışarı çıkmayın,
 • Polenlerin yoğun olduğu zamanlarda kıyafetlerinizi ve yatak örtülerinizi dışarıda kurutmayın,
 • Polenlerin yoğun olduğu zamanlarda dışarıya çıkmanız gerekiyorsa, eve döndüğünüz zaman duş alın;
 • Bahar aylarında çayırlardan, ormanlardan ve bahçelerden mümkün olduğunca uzak durun.

Tüm bu hususlar haricinde düzenli egzersiz yaparak, sigara tüketmeyerek, hava kirliliği az olan yerlerde zaman geçirerek bu hastalığın belirtileriyle daha az yüzleşebilirsiniz.

 

Alerjik Rinitin Diğer Alerjik Hastalıklarla Bir İlişkisi Var mıdır?

Alerjik Rinit ile astım, sinüzit, egzama ve diğer alerjik rahatsızlıklar arasında bir bağ olduğu düşünülmektedir. Bu hastalıkların belirtilerinin benzerliği aralarındaki bağı güçlendirildiği kanısına varabiliriz. Genellikle bir hastada alerjik rinit hastalığı görülüyorsa; bağlantılı hastalıkların tetiklendiği kabul edilmektedir. Yapılan son incelemeler sonucunda alerjik rinit hastalığı olan kişilerde görülen psikolojik sorunların kaynağının tespit edilmesine yönelik incelemelerin de yapıldığını belirtebiliriz. Alerjik rinitin hayat kalitesini düşürmesi, uykusuzluk, dikkat bozukluğu, konsantrasyon eksikliği ve sürekli sinirlilik hali gibi olumsuzluklara yol açtığı ve bu durumların kişilerde psikolojik stresi arttırdığı tespit edilmiştir.